Životopis

Fabio Banegas Jiříček, klasický pianista.

Fabio se narodil ve městě Rosario v Argentině, pochází z rodiny českého původu.  Jeho první učitelkou hry na klavír byla paní Nora Irene Rasori, a pak se, jako teenager, setkal s argentinským skladatelem José Antoniem Bottirolim (1920-1990) a stal se jeho jediným studentem.

Potom pokračoval ve svých studiích hudby na Vysoké škole hudby Národní Univerzity v Rosariu (UNR), která ukončil se dvěma tituly: Diplomem ve hře na klavír a Učitelstvím hudby.  Na UNR Fabio začal studovat hru na piano pod vedením profesorky Nelly Gabús, a pokračoval studiem u profesorky Any Marie Cué, pod jejímž vedením zakončil obě studia, následně byl okamžitě jmenován jejím prvním asistentem.  Byl také žákem profesora Luise Ángela Machada v hudební analýze a profesorky Marty Inés Varely.

Fabio Banegas

Ve Spojených státech získal svůj titul Master of Music na California State University ve Fullertonu, kde studoval pod vedením Dr. Susan Švrček, přední odbornice současného klavírního repertoáru. V magisterském studijním programu, ho Dr. Sylvia Herzog, prominentní muzikoložka a hudební medievalistka, uvedla do oblasti hudebního výzkumu, což vedlo Fabia k tomu, aby se stal obhájcem klavírní literatury od neznámých autorů a ztraceného klavírního repertoáru.

The Habsburgs a multimedia recital. MFA Houston, Texas

Jeho akademická studia byla doplněna soukromými cvičeními a semináři s profesorkou Ninou Scolnik, přední zastánkyní klavírní techniky vyvinuté paní Dorothy Taubmanovou.  Zúčastnil se také mistrovských kurzů u mezinárodně uznávaných hudebníků, mezi nimi je možné uvést jména jako jsou Ljerko Spiller, Aldo Antognazzi, Arminda Canteros, Ralph Votápek, Menahem Pressler, Edna Golansky, Dorothy Taubman, Neil Rutman a Yo Yo Ma.

Získal četná stipendia a ocenění, mezi nimi: Friends of the Arts of Rosario a Mozarteum Santa Fe v Argentině, ve Spojených státech získal Redfield Orange County Philharmonic Society Award, Fullerton Music Award a Burnett Scholarship a “Internationalistic Award” of the Honor Society za svůj přínos v rámci podpory neznámého klavírního repertoáru. Pro své představení českých skladatelů v rámci příslušného historického kontextu Fabio získal grant od Ministerstva kultury České republiky.

Fabio je pravidelným hostem sérií koncertů Petrof v Los Angeles, v Kalifornii; jeho multimediální recitály byly popsány jako “zlatý hřeb tohoto oblíbeného hudebního festivalu.” V průběhu své kariéry Fabio Banegas Jiříček hrál pro prestižní instituce, jako jsou: the Schubert klub of Saint Paul, Minnesota; Hudební Festival ve Williamstownu, Massachusetts; the Winifred Smith Concert Hall of of the University of California Irvine (UCI); Muzeum Latinskoamerického Umění Long Beach (MoLAA), Kalifornie; a Brown Auditorium v Houstonu, Texas.  Kromě toho se objevil v Argentině a v dánské Kodani.

Fabio studoval kompletní klavírní repertoár argentinského skladatele José Antonia Bottiroliho a několik děl tohoto autora uvedl ve světové premiéře.  Stejně tak, když interpretoval díla argentinského skladatele Nicolase Alfreda Alessia (1919-1985) a nejvýznamnější díla pro klavír, komorní hudbu a klavír a orchestr od belgicko-francouzského skladatele Césara Francka (1822-1890).  Navíc, kromě toho, že katalogizoval a sestavil kompletní díla Bottiroliho a Alessia, úspěšně registroval autorská práva v Knihovně Kongresu Spojených Států Amerických.  Jeho dva svazky kompletních klavírních děl José Antonio Bottiroliho budou vydány v Belgii vydavatelstvím Golden River Music Publisher.

Jako sólista vystupoval s Fullerton Symphony Orchestra a Claremont Symphony.  Dále spolupracoval na komorních recitálech houslisty Williama Fitzpatricka – bývalé první housle v New York String Quartet – a s argentinským operním sopránem Alicií Caruso.  Při několika příležitostech vystupoval s mezinárodně uznávaným argentinským koncertním kytaristou Victorem Pellegrinim.  Fabio nahrál četné živé koncerty a jeho CD “Češi, klavírní díla napříč staletími” byla uvedena pod značkou Louis Ferdinand Productions.

Unikátní oblastí jeho klavírní kariéry byla jeho vystoupení v několika hollywoodských filmových produkcích. Byl obsazen jako pianista v reklamních spotech a filmech, které byly vyrobeny pro německé, americké a korejské trhy.

KIA Sorento, TV Commercial.

Jako doplněk ke své kariéře pianisty získal Fabio titul ze žurnalistiky na University of California Los Angeles (UCLA-Extension).  Byl kmenovým autorem pro Eastern Group Publication of Los Angeles, televizní zpravodaj, reportér španělských médií a výzkumný pracovník pro zpravodajskou jednotku NBC Channel 4 v Los Angeles.  Je vášnivým sběratelem argentinského umění a umění Latinské Ameriky a v současné době pracuje pro komisi neziskové organizace Building Bridges Art Exchange (BBAX).

Kolega o něm kdysi napsal: “Když začal hrát dílo Césara Francka atmosféra se úplně změnila, jako by vzduch náhle dostal modravý nádech.  Byla tam naléhavost v každé notě, a zároveň soudržnost, která udržela mou pozornost od začátku do konce.  Byl jsem transportován – a to myslím vážně.  Fabio Banegas má dar, který jde za hranici běžné hry na klavír, až příliš vzácný mezi pianisty, dar vyššího umění poezie.”